Domov Dovoz strojov Ohraňovacie lisy z Číny

Ohraňovacie lisy z Číny

Ponúkame ohraňovacie lisy s manuálnym alebo CNC riadením podľa individuálnych požiadaviek zákazníka. Pracovnú dĺžku a nominálnu silu možno prispôsobiť požiadavkám zákazníka. Matrice a dierovače umožňujú veľkú variabilitu vrátane zákazkového prispôsobenia. Kompenzácia priehybu - ponúkame možnosť manuálnej alebo hydraulickej kompenzácie. Ďalšie vybavenie a príslušenstvo je možné dodať podľa individuálnych požiadaviek.

K dispozícii sú jednoduché ohraňovacie lisy s NC riadením základných osí (WC67Y) aj vysoko presné stroje s komplexnými CNC riadiacimi systémami na riadenie viacerých osí (4+1, 6+1), CNC kompenzáciou priehybu (WE37K) atď.

WC67Y

Ide o veľmi výkonné a presné stroje s robustnou zváranou oceľovou konštrukciou, vysokou mechanickou pevnosťou a výnimočnou tuhosťou. Vyznačujú sa hladkým a spoľahlivým hydraulickým pohonom. Stroj je vybavený mechanickými dorazmi a torznou tyčou pre synchronizovaný pohyb v osi Y a vysokou presnosťou, elektrickým nastavením s manuálnym doladením a digitálnym displejom.

Stroj umožňuje jednoduché a prehľadné ovládanie na základe jednoduchého zaškolenia obsluhy. Tieto lisy môžu byť osadené riadiacim systémom Estun E21 (pohony sú zabezpečené asynchrónnymi motormi), alebo vyššou verziou Estun E200 (vrátane riadenia servomotorov), na želanie zákazníka je možné osadiť aj riadiaci systém Delem (napr. DA41).

Najčastejšie objednávané kombinácie strojov:

WC67Y-80/2500 (E21) X+Y

WC67Y-80/2500 (E200) X+Y+servomotor

WC67Y-80/2500 (DA41) X+Y+servomotor

WC67Y-160/3200 (E21) X+Y WC67Y-160/3200 (E200) X+Y+servomotor

WC67Y-160/3200 (DA41) X+Y+servomotor

Ohraňovanie je proces ohýbania plechu s minimálnymi polomermi ohybu. Ohraňovanie je definované ako operácia, pri ktorej sa dosiahne ostrý ohyb, pričom sa tento účel používajú ohraňovacie lisy. Najmodernejšie a zároveň najpoužívanejšie sú hydraulické ohraňovacie lisy.

WE37K

Vysoko presné a robustné elektrohydraulické synchrónne ohraňovacie lisy využívajúce plnohodnotný CNC systém (DELEM - Holandsko, CYBELEC). Lis je vybavený servovalcami, proporčným seroovládaním ventilov p a meraním na kontrolu všetkých fáz pracovného pohybu, vďaka čomu sa dosahuje polohová presnosť približne 0,01 mm a rovnobežnosť 0,02 mm. Kompenzácia priehybu pracovného stola sa zabezpečuje buď hydraulickým konvexným kompenzačným zariadením, alebo mechanickou kompenzáciou pomocou mechanického alebo elektrického konvexného zariadenia. Posuvy horného razníka (osi Y1, Y2) a dorazu (osi X, Y, Z, V) sú riadené automaticky počítačom. Zadný doraz s guľôčkovými skrutkami a lineárnym vedením poskytuje vysoký stupeň opakovanej polohovej presnosti. Os Y má rozdelený pohyb na dva nezávislé pohyby - tzv. os Y1, Y2.

Najčastejšie objednávané kombinácie stroja: 

WE67K-160/3200 X+Y1+Y2+V (Delem DA52S, Delem DA56, Delem DA66T)

WE67K-160/3200 X+Y1+Y2+V+R (Delem DA52S, Delem DA56, Delem DA66T)

WE67K-160/3200 X+Y1+Y2+Z1+Z2+V+R (Delem DA66T)

WE67K-160/3200 X1+X2+Y1+Y2+Z1+Z2+V+R1+R2+V (Delem DA66T)

Nástroje ohraňovacích lisov slúžiace na vytváranie základných ohybov sú jednoduché a univerzálne použiteľné. Pri výrobe súčiastky je najdôležitejším faktorom technologický postup operácií. Diel sa zvyčajne vytvára pomocou niekoľkých rôznych ohybov, pričom medzi jednotlivými operáciami dochádza k výmene nástrojov. Pri ohraňovaní sa používajú najmä ohyby v tvare U a V, pričom ohýbaná časť môže mať ostré aj tupé uhly. Na vytváranie zložitých ohýbaných dielov sa používajú nástroje na presne daný tvar ohybu.

Ohraňovacie lisy

Ohraňovacie lisy sú jednoúčelové tvárniace stroje, ktoré umožňujú výrobu plechových profilov v dĺžke až 9 metrov (na jeden lis) a dielov zložitých tvarov s viacerými ohybmi. Ohraňovacie lisy sa používajú na vytváranie zložitejších ohybov, ktoré nie je možné realizovať na konvenčných ohýbačkách. Tieto lisy sú ekonomicky výhodné, pretože na jednom stroji možno vyrábať množstvo rôznych dielov, pričom vyrábané diely môžu mať zložitý tvar a veľmi presné rozmery. Produktivita práce je značná, preto sú dnes ohraňovacie lisy často využívané.

Lisy sú vybavené univerzálnymi, a vďaka tomu aj cenovo nenáročnými nástrojmi. Lisy je možné dovybaviť aj mnohými doplnkami, ktoré zvyšujú kvalitu alebo produktivitu práce. V moderných strojoch sa používa CNC riadenie. Stroj sa ovláda pomocou dotykovej obrazovky a ovládanie nie je zložité - na obsluhu nie sú kladené veľké nároky. Na ochranu obsluhy sa zvyčajne používa svetelná závora pred pracovným priestorom, čím sa znižuje riziko úrazu. Ohýbacie lisy možno rozdeliť podľa spôsobu pohonu a konštrukcie, pričom najbežnejší je dnes hydraulický ohraňovací lis.

Hydraulický ohraňovací lis

Hydraulický ohraňovací lis sa vyznačuje najvyššou menovitou silou, ktorú možno dodávať a riadiť počas celého pracovného zdvihu. Pohon barana zaisťujú dva hydraulické valce. Hydraulické lisy umožňujú ľahko regulovať a riadiť veľkosť tvárniacej sily. Menšie lisy majú zvyčajne zváraný stojan. Ich konštrukciu komplikuje použitie hydraulického pohonu, ktorý si vzhľadom na svoj výkon vyžaduje použitie chladiča hydraulickej kvapaliny. Z dôvodu použitia tohto spôsobu pohonu je ich oprava a údržba náročnejšia. Pri rovnakej menovitej sile sú drahšie ako mechanické lisy. Pracujú s velkými posuvovými rýchlosťami.

V súčasnosti sa používajú najmä CNC ohraňovacie lisy, ktoré majú 6 alebo viac riadených osí. Môžu pracovať v manuálnom alebo i v plne automatickom režime v spojení s polohovacím robotom. Na zvýšenie kvality výliskov môžu byť vybavené hydraulickým upínaním nástrojov, laserovým meraním uhla ohybu alebo automatickou výmenou nástrojov.

Najmodernejšie ohraňovacie lisy majú riadenie polohy ohýbaného dielu v 8 alebo viacerých programovateľných osiach. Nastavenie a pohyb pozdĺž osí sa zadáva parametricky priamo na riadiacom paneli umiestnenom na stroji. Každý výrobca používa vlastný riadiaci systém, od jednoduchého nastavenia základných parametrov až po modernú simuláciu procesu ohýbania vrátane optimalizácie poradia ohybov.

Nástroje sa upínajú mechanicky, pneumaticky alebo hydraulicky. Pneumatické alebo hydraulické upínanie umožňuje rýchlejšiu manipuláciu s nástrojmi, a preto môže skrátiť čas výroby. Matrica je upnutá na základnej doske. Vďaka veľkej variabilite nástrojov možno na jednom stroji vyrobiť veľké množstvo rôznych ohybov.

Pomocou laserového merania ohybu, ktoré je doplnkovým vybavením, možno dosiahnuť presnejšiu výrobu.

Na ľahšiu manipuláciu s výrobkom možno použiť predné oporné ramená.

Programovanie CNC ohraňovacích lisov

CNC ohraňovací lis sa programuje pomocou obrazovky, ktorá sa nachádza priamo na stroji. Programovanie priamo na stroji sa používa len v kusovej alebo malosériovej výrobe. Pri vytváraní programu je potrebné zadať parametre v správnom poradí. Najprv je potrebné zadať hrúbku ohýbaného plechu a potom označenie horného a dolného nástroja. Každý nástroj má svoje vlastné označenie a program kontroluje, či je možné materiál ohýbať pomocou tohto nástroja. Ak sa materiál nedá ohnúť, na obrazovke sa zobrazí chybové hlásenie a je nutné znovu určiť jeden alebo oba nástroje. Následne sa zadá umiestnenie spodného nástroja, ktorý môže byť umiestnený priamo na základnej doske stojana alebo na nosníku rôznych veľkostí.

V poslednom kroku sa postupne zadávajú veľkosti ohybov pre daný diel. Pomocou doplnkového vybavenia lisu je možné nastaviť aj oneskorenie alebo odchod zadného dorazu, výšku upnutia nástroja, predĺženie hydraulických podpier a ďalšie parametre. Nastavením týchto parametrov je možné dosiahnuť zrýchlenie strojných časov a zvýšiť bezpečnosť obsluhy. Z manuálneho zadávania sa stroj prepne do poloautomatického režimu, v ktorom program dopočíta korekcie uhlov ohybu, dorazov a v prípade potreby aj deformáciu stroja, ak sa jedná o dlhé ohyby.

Program vypočíta rozvinutú dĺžku polotovaru, prípadne môže zmeniť poradie jednotlivých ohybov, aby sa predišlo kolízii alebo výrobe nepodarkov. Moderné riadiace systémy dokážu diel vymodelovať a simulovať jednotlivé kroky ohýbania pred samotným začiatkom výroby.

Stroj môže pracovať buď v poloautomatickom režime, kedy musí obsluha sama potvrdiť každý nasledujúci ohyb, alebo v automatickom režime, kedy stroj automaticky prejde k ďalšej operácii. Pri veľkosériovej výrobe je riešením naprogramovať ohýbanie mimo lisu na počítači. To nezdržuje výrobný proces a nie je potrebná vysokokvalifikovaná obsluha. Program sa potom do systému lisu prenesie napr. pomocou USB alebo siete.

Horné nástroje CNC ohraňovacieho lisu - razidlá

Existuje mnoho typov razidiel a každý výrobca uprednostňuje svoj vlastný dizajn. Typ použitého nástroja závisí od materiálu výlisku, spôsobu a tvaru ohýbania, konštrukcie stroja a spôsobu upínania. Každé razidlo je navrhnuté pre určitú hrúbku materiálu, pre ktorú má presne daný rádius ohybu a výšku. Razidlá sa štandardne vyrábajú v rôznych dĺžkach alebo podľa požiadaviek zákazníka. Spodné nástroje CNC ohraňovacieho lisu - matrice

Lisovacie nástroje, podobne ako razidlá, sa vyrábajú v štandardizovaných dĺžkach, ktoré sa u každého výrobcu líšia. Lisy sú k základnej doske pripevnené priamo, pomocou nosníka určitej výšky alebo pomocou pravouhlých svoriek. Matrica je určená pre konkrétny materiál a má svoj vlastný tvar a konštrukciu. Každý výrobca má zvyčajne inú konštrukciu a spôsob upínania. Matica má danú výšku a šírku. Upnutie matrice je obmedzené šírkou základnej dosky. Niektoré matrice môžu mať vložené plastové vložky, aby sa zabránilo nežiaducim otlakom pri ohýbaní výrobku.

Dorazy na ohraňovacích lisoch CNC

Ohraňovacie lisy sú vybavené zadnými dorazmi, ktoré slúžia na presné umiestnenie polotovaru pred ohýbaním. Na doraze je namontovaný palec, na ktorý sa následne pritlačí polotovar. Tieto dorazy sú riadené pomocou CNC systému lisu. Podľa ohýbacieho programu sa nastavia do požadovanej polohy pre daný ohyb. Zadné dorazy sú štandardne dva a môžu sa pohybovať spoločne alebo samostatne, a to vo všetkých osiach. Osami pohybu zadného dorazu sú: os X, pozdĺž ktorej sa stôl posúva dopredu alebo dozadu; os Z, pozdĺž ktorej sa zadný doraz pohybuje doľava alebo doprava; os R, pozdĺž ktorej sa zadný doraz pohybuje hore a dole.

Predné oporné ramená ohraňovacieho lisu CNC

Predné oporné ramená sa používajú na uľahčenie manipulácie s výliskom počas ohýbania. Na menších lisoch sa predné ramená používajú len na odkladanie výliskov pred ďalším ohybom. Pri veľkých ohýbacích lisoch sa používajú hydraulické podporné ramená. V prípade rozmerných a veľkých vyrábaných dielov sú potrebné podperné ramená, aby sa zabránilo prehnutiu polotovaru alebo zničeniu nástroja v dôsledku pôsobenia bočnej sily. Hydraulické ramená obrobok počas ohýbania zdvíhajú, aby sa vytvoril kvalitný ohyb.

Máte záujem o dovoz čínskeho stroja alebo zaistenie spolupráce v Číne a chcete sa pritom vyhnúť rizikám súvisiacim s nákupom v Číne?

Kontaktujte nás

Dovoz strojov

Spolupráca

Sinovia.sk China-business.sk Strojezciny.sk
2024 © SINOVIA CONSULT s. r. o.
Webdesign: HexaDesign Realizácia: Studio digitálních řešení